Praktyka terapeutyczna
Barbara J. Branka Dip Hyp CS, Dip PC, MHS, MNCS (ACC), PICT Dip. QCPract.
Gabinet  Psychoterapii

polish flag english flag

07 928 105 801

DZIECKO WEWNĘTRZNE
Dziecko Wewnętrzne jest przyjazną i przede wszystkim bardzo skuteczną formą terapii. W Polsce Dziecko Wewnętrzne pojawia się jako dodatek do pracy z DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Jakkolwiek w psychologii to określenie pojawiało się u Carla Gustava Junga i Erica Berne-a, to „matką” Dziecka Wewnętrznego w psychoterapii jest Penny Parks, mieszkająca od wielu lat w Wielkiej Brytanii Amerykanka. Penny opracowała i wprowadziła do użycia terapeutycznego model pod nazwą „Parks Inner Child Therapy” (PICT). I tym właśnie modelem się posługuję w mojej pracy z Dzieckiem Wewnętrznym.
Do odkrycia i późniejszego zastosowania w terapii Dziecka Wewnętrznego Penny Parks posłużyła się swoimi własnymi przeżyciami z dzieciństwa. Opracowała swoją metodę terapeutyczną od początku do końca, oferując terapeutom i ich pacjentom wspaniałe narzędzie do „bardzo skutecznego radzenia sobie z problemami”. Jej metoda jest obecnie w czołówce skuteczności pracy nad traumami i wynikającymi z nich problemami takimi jak: depresja, niska samoocena, uzależnienia/nałogi, fobie i różnego rodzaju mechanizmy obronne.

Parks Inner Child Therapy
łączy w sobie elementy innych terapeutycznych podejść takich jak: Analiza Transakcyjna, Psychoanaliza, NLP z głębokim zrozumieniem funkcjonowania ludzkiego mózgu zarówno w zakresie świadomości jak i nieświadomości. To bardzo zaawansowana forma terapii, ale podana pacjentowi w łatwej, ciekawej i co najważniejsze przyjemnej formie.

PICT opiera się na stwierdzeniu, że problemy, których nie jesteśmy w stanie rozwiązać świadomie, jako dorośli ludzie, mają swoje źródła w nieświadomości, a zatem źródła sięgają czasu dzicieństwa, czyli okresu, w którym przyswaja się wiedzę nieświadomie, nie analizując jej i nie kwestionując. Dodatkową informacją jest fakt, że bezpiecznie czujemy się wtedy, gdy coś jest nam znane i przewidywalne, a zatem nasz mózg odrzuca to, co nie pasuje do tego znanego i jednocześnie uznanego, jako „bezpieczny” schematu. Dlatego tak trudno jest zmienić stare nawyki i przekonania, nawet, jeśli wiemy, że są one dla nas niekorzystne.

PICT pozwala zrozumieć i zmienić błędne i jednocześnie szkodliwe dla ludzi przekonania, jak np. „Jestem gorszy”, „Jestem niewystarczająco dobry”, „Nigdy nie będę bezpieczny”, „Muszę dokopać komuś zanim on dokopie mnie”, „A co ludzie pomyślą?” „I tak mi się nie uda”, „Coś jest ze mną nie tak” itd.

W PICT wykorzystuje się m.in. wizualizacje by jednocześnie wprowadzić pożądane przez pacjenta zmiany zarówno do świadomości jak i nieświadomości. W efekcie pacjent rozumie, dlaczego do tej pory, mimo niejednokrotnie ogromnej wiedzy psychologicznej, nie potrafił sobie ze wszystkim poradzić. Jest w stanie samodzielnie podejmować decyzje i zachowywać się asertywnie, zgodnie z własnymi oczekiwaniami bez zmuszania samego siebie do uległości. Osoby agresywne są wreszcie w stanie dotrzeć do źródła swojej agresji i ją przezwyciężyć.

Ja uczyłam się Parks Inner Child Therapy u źródła, studiując u Susan Osborne, pod czujnym okiem samej Penny Parks. Bezpośrednio od Penny, podczas kilku prowadzonych przez nią kursów, udało mi się również zdobyć cenne wiadomości w zakresie pracy nad wszelkiego radzaju traumami i nadużyciami, wliczając w to wykorzystywanie seksualne. Jest to dla mnie tym bardziej ważne, że Penny Parks już nie naucza, ciesząc się zasłużoną emeryturą.
Polecam tę metodę każdemu, kto próbował innej terapii, która nie do końca okazała się skuteczna, a także każdemu, kto chce „Żyć pełnią życia i wykorzystać cały swój patencjał”. Każdy znany mi terapeuta (włączając w to mnie) po zdobyciu wiedzy z zakresu PICT, stwierdza: „Jak ja mogłem wcześniej pracować bez tej wiedzy, tego zrozumienia i tych umiejętności?”

www.bjb-terapia.com

Gabinet Pomocy Psychologicznej “BJB”

Shearwater Lane
Wellingborough
NN8 4TS

Tel. kom.: 07 928 105 801

basiabranka@gmail.com

Barbara J. Branka
Psychoterapeuta
Hipnoterapeuta